Cella After Shave Lotion är en klassisk italiensk after shave-lotion med hudvårdande ingredienser och låg alkoholhalt. Den passar dig som söker ett skonsamt alternativ som lugnar huden efter rakning utan att torka ut den.
De aktiva ingredienserna allantoin och panthenol arbetar tillsammans för att återställa huden: allantoin påskyndar förnyelsen av hudceller och dämpar rodnad och irritation, medan panthenol (provitamin B5) tillför fukt och ger en mjukgörande effekt. Den låga alkoholhalten gör att huden känns fräsch utan den stickande känsla som starkare alkoholbaserade produkter kan ge.
- Allantoin: Påskyndar förnyelse av hudceller och lugnar irritation och rodnad efter rakning.
- Panthenol (provitamin B5): Fuktgivande och mjukgörande — stärker hudens barriär och ger en len känsla.
- Låg alkoholhalt: Fräschar upp utan att torka ut huden — lämplig även för känsligare hudtyper.
- Klassisk Colonia-doft: Elegant och tidlös doft med klassiska och moderna toner, med en mild hint av tobak.
- Made in Italy: Tillverkad i Milano av Cella, ett av Italiens mest anrika rakvarumärken sedan 1899.
Cella Milano har förfinat sina rakprodukter sedan 1899, och after shave-lotionen är det naturliga avslutande steget i Cellas klassiska rakrutin — ett perfekt komplement till märkets rakkrämer och raktvålar.
Volym
100 ml