Taylor of Old Bond Street Jermyn Street Shaving Cream är en lyxig rakkräm i ett praktiskt 5 ml-prov — en perfekt introduktion till varumärkets klassiska sortiment. Den är speciellt framtagen för känslig hud och ger ett mjukt, fylligt och skyddande lödder som låter rakhyveln glida lätt över huden.
Den rika krämen vispas snabbt upp till ett tätt skum med rakborste och skålar in på huden för att skydda mot irritation. Med aloe vera, glycerin, kakaosmör och allantoin vårdar och lugnar formulan huden samtidigt som den lämnar den len och återfuktad. Doften är en fräsch fougère med bergamott, citron och lavendel som vilar på en mjuk bas av mysk, patchouli och vanilj.
- För känslig hud: Allergenfri formula utvecklad för att minimera irritation.
- Aloe vera: Lugnar och återfuktar huden under rakningen.
- Glycerin: Binder fukt och hjälper rakhyveln att glida mjukt.
- Kakaosmör och allantoin: Mjukgör och vårdar för en len känsla efteråt.
- Drygt lödder: En liten mängd räcker långt och bygger ett tätt, skyddande skum.
- Fräsch fougère-doft: Bergamott, citron och lavendel med en varm bas av mysk och vanilj.
Det smidiga provformatet på 5 ml gör krämen idealisk för resan eller för att testa Jermyn Street-doften innan du väljer fullstorlek.
Volym
5 ml