frakt 39 kr fraktfritt 699 kr 1-3 dagars leverans
Laddar

MEISSEN Safety Razor Shaving Set Silvertip Fibre Handpainted Meissen Porcelain

Exklusivt 3-delat rakset med handmålat Meissen-porslin, Silvertip Fibre®-borste och sluten safety razor för klassisk våtrakning.
Artnr: S433EDMEISSENSR
15699 kr
Leverans:  Beställningsvara
  • Beställ innan 12:00 – skickas samma dag*
  • Frakt 39 kr – Fraktfritt 699 kr

MÜHLE EDITION MEISSEN Safety Razor Shaving Set är ett 3-delat rakset med handtag i Meissen-porslin — skapat för dig som vill kombinera klassisk våtrakning med exklusivt hantverk. Setet består av en rakborste med Silvertip Fibre®, en safety razor med sluten kam och en matchande kromad hållare.

  • Meissen-porslin: Handtagen är tillverkade av fint Meissen-porslin med det handmålade Ming Dragon-mönstret.
  • Sluten safety razor: Hyveln har sluten kam för en grundlig men skonsam rakning med god kontroll.
  • Silvertip Fibre®: MÜHLEs syntetiska borstfiber är mjuk i toppen, fastare i basen och framtagen för att bygga ett rikt lödder även med små mängder raktvål eller rakkräm.
  • Vegansk rakborste: Silvertip Fibre® är syntetisk, lättskött och torkar snabbare än naturmaterial.
  • Utbytbart borsthuvud: Rakborsten har replaceable brush head för längre användning över tid.
  • Kromade detaljer: Ringar och hållare i blankt kromad metall ger setet en tydlig kontrast mot det vita porslinet.
  • EDITION-serien: MÜHLEs exklusiva designserie med volymösa former, precisionsarbete och material med hög finish.

Mått
Rakborste höjd 13 cm. Hyvel längd 11,5 cm. Ringstorlek L - 23 mm.

Vikt
331 g

Omdömen
Medelbetyg 0 av 5 Antal betyg 0
För att lämna ett omdöme bör du tidigare köpt denna produkt samt logga in på din kundprofil.

Den här produkten har inga recensioner.

EAN:4028982016365

Se fler varor

Blogginlägg om

Mühle Meissen Ming Dragon

Mühle Meissen Ming Dragon

Draken har en lång historia i den kinesiska mytologin och kulturen. Porslin från Ming-dynastin var som starkast mellan åren 1368 till 1644. Mühle har tillsammans med Meissen Manufaktur i Albrechtburg tagit fram en exklusiv serie Meissen med handmålat porslin. Meissen var den första europeiska fabriken som började framställa porslin på tidigt 1700-tal.
Läs mer

Andra köpte även

Logga in

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.